Adwokat Arkadiusz Chyl - logo
02 listopada 2020

Jazda pod wpływem

Przecież od wypicia minęło 12 godzin! Jak to możliwe, że alkomat coś pokazał?!

 

Gdy przed oczami pojawia się widmo kary oraz zakazu prowadzenia pojazdów, pamiętaj, że jest szansa na to, aby wyjść z tego obronną ręką.

W tym artykule zajmę się wyjaśnieniem czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz jakie niesie za sobą korzyści.

Zanim przejdę do szczegółów zacznę od kilku faktów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyjmuje się, że osoba prowadząca pojazd pod wpływem alkoholu może popełnić wykroczenie albo przestępstwo.

 

Z wykroczeniem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy:

  • stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0.2 do 0.5 promila

    albo

  • zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0.1 do 0.25 mg

 

natomiast przestępstwo popełnione jest w sytuacji kiedy:

  • stężenie alkoholu we krwi przekracza 0.5 promila

    albo

  • zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza przekracza 0.25 mg

 

Widełki sankcji (kary) za popełnione przestępstwo czy wykroczenie rozciąga się od grzywny po karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd również może, a w niektórych przypadkach musi, zastosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet dożywotnio.

 

Co tyczy się samego badania trzeźwości i o czym należy pamiętać.

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że badanie trzeźwości powinno odbywać się według zachowania pewnych ustalonych reguł – każde badanie (powinno ich być 3) odbywać się musi co 15 minut. Pozwala to na sprawdzenie i weryfikację, w jakim stadium upojenia alkoholowego znajduje się zatrzymana osoba (czy mamy do czynienia z wartością spadkową, czy wzrostową, czy alkohol został spożyty zaraz przed wejściem do pojazdu, czy po kilku, a nawet kilkunastu godzinach). Podkreślę, że na wydalanie alkoholu z organizmu wpływa dużo czynników, począwszy od szybkości metabolizmu, skończywszy na zażywanych lekach (o ile takowe są przyjmowane).

 

Ponadto – należy znać swoje prawa jako osoby zatrzymanej, jest to temat na inny artykuł
z uwagi na swoją obszerność, dlatego też w tym przypadku skupię się na podstawach czyli – nie należy podpisywać wszystkiego z czym nie dano się zapoznać, nie mówić więcej niż potrzeba, żądać obecności obrońcy. Teraz przejdźmy do konkretów, czyli do warunkowego umorzenia postępowania, jaki w nim jest ratunek i co to oznacza.

 

Warunkowe umorze postępowania karnego – co się pod tym kryje?

 

Z wskazanej powyżej instytucji można skorzystać w sytuacji spełnienia wszystkich (kumulatywnie) przesłanek czyli:

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie może być znaczna;

  • okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości (nie musi nastąpić przyznanie do winy);

  • brak karalności za przestępstwo umyślne;

  • właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będzie on przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa;

  • przestępstwo niezagrożone jest karą 5 lat pozbawienia wolności;

 

Dla uproszczenia napiszę, że do ziszczenia się przesłanek określonych w art. 66 kodeksu karnego ma wpływ szereg okoliczności, np.:

  • ile wynosiło stężenie alkoholu;

  • dlaczego osoba zdecydowała się na jazdę;

  • jaka odległość została pokonana;

  • jakim pojazdem poruszał się kierujący;

  • czy kierujący został zatrzymany do rutynowej kontroli czy stworzył realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego;

  • jaka to była droga (o jakim natężeniu ruchu);

 

Są to wskazane tylko i wyłącznie przykładowe elementy składowe, na których opiera się konstrukcja wniosku.

 

Co robi Sąd w sytuacji kiedy uzna, że wniosek zasługuje na uwzględnienie?

 

W chwili ziszczenia się wskazanych powyżej przesłanek Sąd umarzając postępowanie karne poddaje sprawcę pod okres próby, który może trwać od 1 roku do 3 lat oraz zasądza nawiązkę.

 

Jaka w tym korzyść?

Osoba nie jest uznawana za skazaną, ponieważ nie zostaje wydany wyrok skazujący, a co za tym idzie kartoteka karna jest w dalszym ciągu ,,czysta’’. Sąd ma również możliwość odstąpienia od wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (co często się zdarza).

 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Powodzenie w postaci umorzenia postępowania karnego zależy od dobrze uzasadnionego pisma. Bowiem należy w nim w sposób skrupulatny opisać, dlaczego wnosi się o umorzenie postępowania. Każda z przesłanek musi być dobrze umotywowana. Nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć decydujący wpływ.

  • Nie jest to zasadą, jakoby Prokurator lub Sąd brali pod rozwagę kwestię warunkowego umorzenia postępowania z urzędu. W większości przypadków taka inicjatywa wychodzi od podejrzanego (na późniejszym etapie oskarżonego), który sam musi złożyć stosowny pisemny wniosek.

 

Dlatego też niniejsze nie ma zastosowania w sytuacji kiedy kierujący zgodził się dobrowolnie poddać karze albo wydano wyrok nakazowy, który się uprawomocnił! Wobec czego, jeżeli masz zostać przewieziony do prokuratury albo na komendę policji skontaktuj się z obrońcą, który realnie zweryfikuje, w jakiej znajdujesz się sytuacji. Tak samo zrób w dzień otrzymania odpisu wyroku nakazowego, bowiem na jego ewentualne zaskarżenie jest tylko 7 dni, a przywrócenie tego terminu może okazać się niemożliwe!

 

Reasumując, warunkowe umorzenie postępowania karnego bez wątpienia jest instytucją korzystną i wartą przemyślenia dla osoby, która popełniła błąd i chce go naprawić.

telefon - ikona
adres - ikona

Copyright by Law & Order Kancelaria Adwokacka adwokat Arkadiusz Chyl, wykonanie kreacyjna.pl

Adwokat Bogatynia

Kancelaria Arkadiusz Chyl

 

ul. I. Daszyńskiego 4F 

59-920 Bogatynia 

I piętro wejście z tyłu budynku 

Kancelaria Adwokacka

Kontakt:

telefon:

530 984 147 

 

e-mail: biuro@adwokat-chyl.pl