Adwokat Arkadiusz Chyl - logo
06 września 2022

Rozwód - od czego zacząć? 
Adwokat od rozwodów Legnica, Bogatynia

zachowek adwokat Legnica

Sprawa o rozwód jest szczególnym postępowaniem, które wymaga od osoby wnoszącej pozew do zachowania ściśle określonych warunków, aby nie popełnić błędów formalnych pisma.

 

1. Rozwód - od czego zacząć?

 

Na początku, zanim zajmiemy się konstrukcją pozwu, należy ustalić właściwy miejscowo Sąd, do którego będziemy wnosić pozew. Dopiero wówczas należy przejść do konstrukcji pozwu. W tym momencie należy zastanowić się, czy wnoszona sprawa ma dotyczyć rozwodu z orzekaniem o winie, czy z zaniechaniem jej badania przez sąd.

 

Następnym krokiem jest wypisanie wszystkich niezbędnych informacji, jakie nakłada na nas kodeks postępowania cywilnego, aby pismo nie zawierało błędów formalnych, które mogą skutkować zwrotem pozwu.

 

W dalszej kolejności powinny być zawarte wszystkie żądania związane z: alimentami (na dziecko, na małżonka), kontaktami małoletnich dzieci z drugim rodzicem, władzą rodzicielską, wspólnym korzystaniem z nieruchomości po uzyskaniu rozwodu oraz co również jest istotne pamiętać należy o wnioskach dowodowych wraz z tezą dowodową, na jakie fakty są powoływane – w tym aspekcie istotnym jest, że w każdym postępowaniu sądowym powoływane fakty muszą być udowodnione za pomocą wszelkich dowodów: dokumentowych bądź osobowych.

 

Pisanie pozwu powinno być dokonane z zachowaniem wszelkich reguł staranności i skrupulatności.

 

2. W swojej praktyce często spotykam się z pytaniem – ile trwa postępowanie rozwodowe?

 

Na powyższe najtrudniej jest odpowiedzieć, ponieważ na długość postępowania wpływa bardzo dużo czynników, takich jak: ustalenie winy, ilość zawnioskowanych dowodów, sąd do którego składany jest pozew.

 

3. Kolejna kwestia, która jest poruszana na spotkaniach odnosi się do kosztów, tj. ile kosztuje sprawa o rozwód.

 

W tej materii z pomocą przychodzi nam ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w której to zostało uregulowane, że wniesienie sprawy o rozwód (bez znaczenia jest żądanie ustalenia winy) kosztuje 600 zł. Powyższą opłatę co istotne należy uiścić przed złożeniem pozwu. Natomiast honorarium za reprezentację bądź samo sporządzenie pozwu zawsze jest ustalana indywidualnie na spotkaniu, ponieważ kwota jest uzależniona od nakładu pracy, jaki należy poświęcić na profesjonalne i merytoryczne przygotowanie do sprawy.

 

Adwokat od rozwodów Legnica, Bogatynia 

 

Kancelaria Adwokacka Arkadiusz Chyl z Legnicy od lat specjalizuje się w sprawach o rozwód. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy adwokata pomoże uniknąć błędów w pozwie rozwodowym, które przedłużają  postępowanie sądowe co najmniej o kilka tygodni.  W trakcie sprawy rozwodowej bywają rozstrzygane naprawdę ważne kwestie. Chodzi o podział majątku, alimenty, władzę rodzicielską i kontakty z dzieckiem. Wybór dobrego adwokata ma duży wpływ na korzystne rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej. 

 

Jeśli potrzebny Państwu dobry adwokat od rozwodów na terenie miasta Legnica zapraszam do kontaktu. 

 

telefon - ikona
adres - ikona

Copyright by Law & Order Kancelaria Adwokacka adwokat Arkadiusz Chyl, wykonanie kreacyjna.pl

Adwokat Bogatynia

Kancelaria Arkadiusz Chyl

 

ul. I. Daszyńskiego 4F 

59-920 Bogatynia 

I piętro wejście z tyłu budynku 

Kancelaria Adwokacka

Kontakt:

telefon:

530 984 147 

 

e-mail: biuro@adwokat-chyl.pl